Wednesday, February 27, 2013

Ükski lastesaade ei asenda ema laulu
ega kitsetallejuttu
enne magamajäämist.
Sest 
su laps peab enne aabitsat
hea ja kurjatundmise puu viljast 
maigu suhu saama
kõige usaldusväärsemast allikast-
sinu suust.
Teaduski,
see tagantjärele tark,
on hakanud aru saama,
et algus on tähtsam kui ots,
et
esimestel eluaastatel vormitakse inimene.

S. Rannamaa
Anna tunda oma lastele,
järjepidevust ja ühtekuuluvust,
et nad üksi jäädes üksindusest pääseks.
Lase tulla korraks kokku jälle mõlemad hõimud
mees- ja naisliini pidi.
Kaks tohutut haru
mõne vana mehe või naise näol.
Su lapse maailm soojeneb teadmisest,
et neid on olnud palju,
et kõik on olnud lapsed,
et kõik algabki lapsest,
väga väikesest inimesest,
et laps võrsub seemnest,
nende vanade meeste ja naiste kunagi külvatud seemnest,
et laps on alati kellegi nägu,
kellessegi läinud,
kes juba olemas oli
ja nüüd tema kaudu tagasi tuli.

S. Rannamaa

Saturday, February 23, 2013

Küsitlus

Minu ülesandeks oli uurida erinevate internetikeskkondade kohta, kus on võimalik koostada küsitlusi. Uurisin keskkondade Connect, SurveyMonkey, Google Doc ja eFormular kohta. Minu lemmikuks sai ikkagi Google Doc just oma mugavuse tõttu. Seega tegin ka oma järgmise ülesande- küsitluse koostamine, selles internetikeskkonnas.

Minu küsitlus on lemmik raamatu ja lugemisharjumuste kohta. Küsitlus koosneb ainult 10 küsimusest ning seega võtab ainult mõne minuti, et sellele vastata. Küsitlusele saab vastata siin.

Tuesday, February 5, 2013

"Paperman" Walt Disney

Üks armas lühike Walt Disney joonisfilm.

Duckie Deck

Leidsin vahva interneti lehekülje, kus on mitmeid mänge, mis on ka õpetlikud ning saaks kasutada lisaks niisama mängimisele ka lasteaias tegevuste läbi viimisel (näiteks teadmiste kinnistamisel, kontrollimisel, näitmaterjalina). Lehkeüljel on mänge nii matemaatika valdkonnast, kunstist kui ka mina ja keskkond.

Muidugi ei ole ka kõik mängud sellel lehel õpetlikud. Siinjuures toon välja mõned mängud, mis tundusid kõige asjalikumad ning kasutatvamad:




Sõrmedel arvutamine- mäng näitab kahel käel erineva arvu sõrmi ning mängija ülesandeks on klikkida hiirega õigel vastusel. All ääres on toodud numbrid.





Sorteerimine- mängus on neli erinevat värvi karpi ning neli erinevat värvi ringid. Ringid tuleb värvi järgi ära sorteerida karpidesse.





Sorteerimne- mängus on kana ja part ning nende pojad. Mängu ülesandeks on sorteerida kana juurde tibud ja pardi juurde pardipojad. Selle mänguga saab peale  kodulindude ja nende poegade õppimist kinnistada laste teadmisi ja muidugi ka niisama mängida.



Röndgen- selles mängus (polegi tegelikult väga mäng) saab vaadata röndgeniga tüdruku skeletti. Seda mängu oleks  väga hea kasutada näiteks inimesekeha õppimisel. Hea vahend, millega lastele nädata inimese skeletti.





Memoriin- leia õige paariline.






Mis saab prügist?- selle mängu puhul on pigem tegemist õpetlikuvideoga, kus laps saab valida ühe asja, mis on maha visatud- banaanikoor, joogitops või klaaspudel. Peale oma valiku tegemist näidatakse näitlikult, kui kaua aega läheb selle asja lagunemiseks. Läbi saab proovida kõik kolm valikut.




Leia õige keha- mängus on neli looma, kelle kehaosad on segiaetud. Mängija ülesandeks on ülesleida ja paika panna kõigi loomade kehaosad (korda mööda).






Hambaarsti mäng- mängus on katkised hambad, puur, hambatäide ja väike kellu. Lapse ülesandeks on esmalt puurida ning siis katkised hambad ära täita. Tundub üsna õpetlik ning saaks kasutada ka näitlikustamiseks.



Need olid esialgu mängud, mis minule sellel leheküljel silma hakkasid. Kindlasti on seal veel häid mänge ja näitlikke mänge, mida saab kasutada. Muidugi on siiski oluline, et kui laps arvutitaga tegutseb, jälgiks ja juhendaks last siiski täiskasvanu ka.

Alustuseks


Nii nagu blogi eesmärkidest võis juba lugeda, on selle blogi näol tegemist e- portfooliogo, kus kajastub kõik see, mida ma katsetan ja teen aine "Arvuti lasteaias" raames. Usun, et see aine on mulle igati kasulik nii arvutiga niisama tegelemisel kui ka tulevases töös lasteaias. Loodan saada sellelt ainelt palju kasulikku informatsiooni ning uusi teadmisi. Siinkohal toongi nüüd välja, miks ma aine valisin, oma ootused ainele, varasemad kogemused arvutiga ning ka arvuti kasutamise plussid ja miinused töös lastega.

Miks ma valisin aine "Arvuti lasteaias"?
Kui nüüd täiesti aus olla, siis aine "Arvuti lasteaias" valisin ma sellepärast, et praegune Lõ31 ütles mulle, et see on väga hea aine ning tasub valida. Nad näitasid mulle ka enda tehtud videosi ning nii tekkis ka minus soov katsetada ja rohkem teadmisi hankida.

Oskused ja kogemused-
Üldiselt olen arvutit kasutanud ainult koolitööde tegemiseks ning niisama ajaveetmiseks (või raiskamiseks..). Gümnaasumis arvutiõpetuse tunnis õppisime natuke pilditöötlus programmi Gimp, milles ma väga osav siiski polnud. Siin koolis tegin läbi ka aine "Teabekäsitlus", mis osutus minu jaoks üsna keeruliseks. Seega ei pea ma oma aruvuti kasutamis oskuseid väga heaks, aga kõik on ju õpitav ja arendatav.

Lasteaias töödates olen lastega vaadanud arvutist ainult loodusfilme, jänku-Jussi ja koostanud ka laste jaoks powerpointi esitluse loomadest.

Multimeedia ringis põhikoolis katsetasime ka joonisfilmi tegemist, kus kasutasime spetsiaalset programmi.

Arvuti kasutamise plussid ja miinused töös lastega-
+ arvutis, internetis on palju võimalusi ka arendavateks tegevusteks;

+informatsiooni tegevuste läbiviimiseks on kiirem ja kergem leida;

+internetis leidub palju näitlikke pilte, mida saab kasutada tegevustes- valik on suurem;

+pakub lastele huvi;

- tehnika võib alt vedada;

- laps võib sattuda järelvalveta interneti kasutades valedele lehekülgele;

-laps võib muutuda arvutist sõltuvaks;

- laps võib langeda internetiohtude ohvriks.